Pokus s vodným kolesom
Autor: Mgr. Marián Katuš
Škola: Základná škola, Bratislava 2 - Ružinov
Perex:
Pokusom žiaci demonštrovali premenu jednej formy energie na inú. Pokusom s vodným kolesom im čiastočne bol osvetlený princíp vodných turbín a vodnej elektrárne. Energia tečúcej vody, ktorá sa používa na výrobu elektickej energie má na Slovensku bohatú tradíciu a vzhľadom k tomu, že je to forma obnoviteľného zdroja energie aj veľký priestor v našej energetike v budúcnosti.
Predmety:
Pracovné vyučovanie
Vek: 13+
Trvanie: do 45 minút
Miesto: Trieda
Pomôcky: ceruzka, kružidlo, pravítko, odborná literatúra, nožnice, lepiaca páska, špajdľa
Cieľ:
Cieľom pokusu je aby si žiaci uvedomili premenu energie na inú formu energie. Pokus vychádza z praktického života, keď naši predkovia používali vodné koleso, ktoré je základom aj dnešných vodných turbín používaným v energetike vo vodných elektrárňach.
Metodický postup:
1. Rozdelenie úloh- prípravná fáza
- žiaci dostali do rúk pomôcky a podľa návodu, ktorý uvádzame v powerpointovej prezentácii, skonštruovali model vodného kolesa
2. Tvorba projektov a prezentácií, príprava pomôcok.
-Po prípravnej fázy nasledovala fáza realizačná, keď žiaci pod tečúcou vodou odskúšali princíp vodného kolesa. Spolu s učiteľom pokus opísali z fyzikálneho hľadiska a v rámci prepojenia teórie s praxou popísali stručne históriu vodných turbín a jej účel v energetike.
3. Partnerské vyučovanie- fáza realizácie
-Žiaci powerpointovú prezentáciu popisom realizácie tohto modulu umiestnili na počítač v učebni IKT, aby umožnili prípravu a demonštrovanie funkcie vodného kolesa pre názorné vyučovanie aj pre deti mladšieho veku.
4. Hodnotenie- fáza spätnej väzby
Medzi žiakmi prebehla diskusia.
Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:
Dokumenty:
Komisia platformy
Slovné hodnotenie komisie:"Oceňujeme jednoduchosť realizácie tohto pokusu na tému obnoviteľného zdroja energie - vody. Zaujímala by nás diskusia žiakov k dopadom vodných elektrárni na životné prostredie - pozitívne aj negatívne."