Oceány sú už dlhšiu dobu považované za veľmi perspektívny zdroj energie. Pohyb vody v oceánoch so sebou nesie obrovskú energiu vo forme prílivu (odlivu) alebo vĺn. Obidve tieto formy energie je možné využiť na výrobu elektrickej energie.
Prílivové elektrárne - Hoci táto energia má z celosvetového hľadiska veľký potenciál, veľké prílivové elektrárne predstavujú, podobne ako veľké hydroelektrárne aj značné environmentálne problémy. Zmeny vyvolané regulovaním prílivu a odlivu cestou stavania bariér môžu mať vplyv na okolité prostredie. Vybudované hrádze totiž zvyšujú obsah solí vo vode, podobne ako zvyšujú sedimentáciu a koncentráciu iných škodlivín.
Energia morských vĺn – Táto energia vzniká účinkom slnečného žiarenia, ktoré zohrieva vzduch, pričom vzniká vietor a ten spôsobuje vlny na moriach. Existujú rôzne spôsoby získavania energie z vĺn. Energia vĺn sa mení z miesta na miesto a vo všeobecnosti je možné povedať, že čím je vzdialenosť od rovníka väčšia, tým väčšia je aj energia morských vĺn.
Mechanizmus animácie
- Bója - Na hladine mora ďalej od pobrežia sa nachádzajú bóje. Bója zachytáva energiu, ktorá vzniká pri pohybe vĺn.
- Drôtené lano – Energia zachytená bójou je prenášaná drôteným lanom do generátora.
- Generátor – V generátore sa nachádza rotor.
- Rotor - Rotor sa pohybuje vďaka prenesenej energii z vĺn hore a dolu rovnakou rýchlosťou ako sa pohybuje vlna. Tento pohyb vyrába energiu s nízkou amplitúdou.
- Kábel – Jednotlivé bóje sú navzájom prepojené káblom, ktorý je umiestnený na morskom dne. Elektrická energia vyrobená v generátore sa káblami prenáša na súš.
- Transformátor – Transformátor upravuje elektrickú energiu vyrobenú generátorom na napätie využiteľné v elektrickej sieti, ktoré je rozvádzané ďalej tam, kde je potrebné.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|