Bioplyn je produktom látkovej výmeny metánových baktérií, ku ktorému dochádza, keď baktérie rozkladajú organickú hmotu. Bioplyn sa dnes získava predovšetkým v čističkách odpadových vôd, v poľnohospodárskych podnikoch (z chovu zvierat alebo aj zo zelenej pestovanej hmoty) prípadne na skládkach odpadu (tzv. skládkový plyn).
V súčasnosti sa bioplyn najčastejšie využíva ako nosič energie pre výrobu tepla, resp. progresívnejšiu technológiu kombinovanej výroby tepla (ktoré by sa malo spotrebovať buď v bioplynovej stanici alebo v mieste blízkom jeho výrobe) a elektriny. Takto vyrobená elektrina sa buď spotrebuje priamo jej výrobcom alebo je možné ju dodať do distribučnej siete. V niektorých štátoch EÚ sa bioplyn už stáva bežnou súčasťou energetického mixu. V neposlednom rade je možné bioplyn využiť tiež ako pohonnú látku na pohon vozidiel.
Odborníci tvrdia, že využitie bioplynu má do budúcnosti vysoký rozvojový potenciál, porovnateľný napríklad s informačnými technológiami. Budúcnosť vidia najmä v menších zdrojoch, ktoré využívajú bioplyn z bezprostredného okolia a minimalizujú tak náklady na dopravu, ako aj tvorbu emisií.
Mechanizmus animácie
- Vstupná surovina – Základom procesu je výrobu bioplynu. Surovinou pre výrobu bioplynu je organická hmota, napr. hnoj, siláž, zelené rastliny, odpad z pekárskej, ale aj poľnohospodárskej či živočíšnej výroby
- Prípravná nádrž – V nádrži sa pripravuje substrát, čiže vstupná surovina. Zabezpečuje sa jeho vhodné zloženie, aby bol čo najvhodnejší pre rozkladné procesy baktérií.
- Fermentor – V tejto nádobe prebiehajú samotné rozkladné procesy baktérií, ktorých produktom je bioplyn. Pre jeho vznik je dôležitá optimálna teplota v nádobe.
- Plynojem – Vyprodukovaný bioplyn sa zhromažďuje v plynojeme.
- Kogeneračná jednotka – Bioplyn ďalej putuje do kogeneračnej jednotky, ktorá z neho vyrába elektrickú energiu a teplo. Teplo a plyny sa ďalej využívajú na vykurovanie.
- Separačná jednotka – Produktom rozkladných činností baktérií vo fermentore sú aj tuhé a kvapalné suroviny. Tieto sú od seba oddelené v separačnej jednotke a ďalej sa využívajú v poľnohospodárstve, napr. ako hnojivo.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|