Slnečná energia alebo solárna energia je energia získaná zo Slnka. Je to najdostupnejšia a najčistejšia forma obnoviteľnej energie. Na Zem dopadá vo forme žiarenia. Skladá sa z tepelnej a svetelnej energie. Prichádzajú vo forme elektromagnetických vĺn. Jedným zo spôsobov využitia slnečnej energie je výroba elektrickej energie za použitia fotovoltaických článkov.
Fotovoltaické články sa používajú k priamej premene svetla na jednosmerný elektrický prúd. Keďže energia dodaná jedným článkom je nedostatočná, sú články spájané a spolu tvoria solárny panel. Tieto panely sú umiestňované napríklad najčastejšie na strechách alebo fasádach obytných a firemných budov.
Fotovoltaický článok je vlastne veľkoplošná polovodičová dióda, na ktorej vzniká napätie. Podstatou celej premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu je vnútorný fotoelektrický jav. Základným materiálom článku je väčšinou kremík.
Fotovoltaický jav bol objavený pred 150 rokmi. Vtedy francúzsky fyzik Bequerel zistil, že slnečné žiarenie je možné premeniť na elektrinu. Fotovoltaický jav zaznamenal svoj prelom až vtedy, keď sa začal využívať vo vesmírnych letoch.
Mechanizmus animácie
- Slnečná energia – Slnko vyžaruje slnečnú energiu
- Fotovoltaický článok – Fotovoltaické články túto energiu zachytávajú. Vďaka látkam, ktoré sú použité na ich výrobu (napríklad kremík), menia slnečnú energiu na elektrickú.
- Striedač – Toto zariadenie mení jednosmerný prúd na striedavý prúd.
- Rozvodňa - Vyrobená elektrická energia je spotrebovaná priamo v dome alebo v administratívnej budove a prebytočná elektrická energia je dodávaná do distribučnej siete.
Príklad využitia technológie na Slovensku: AquaCity Poprad
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|