Využitie slnečnej a veternej energie
Autor: Ing. Danica Peťková
Škola: Základná škola , Detva
Perex:
Pomocou zostavených elektrických obvodov overiť výrobu elektrickej energie solárnym panelom a veternou turbínou a zistiť závislosť veľkosti vyprodukovaného elektrického prúdu od plochy solárneho panela. Zistené poznatky aplikovať v budúcnosti pri využívaní týchto čistých zdrojov energie v každodennom živote.
Predmety:
Slovenský jazyk a literatúra, Fyzika, Chémia, Matematika, Informatika, Etická výchova, Pracovné vyučovanie
Vek: 13+
Trvanie: do 45 minút
Miesto: Trieda
Pomôcky: výučbová sada obnoviteľných zdrojov energie, ampérmeter so stupnicou v mA, vodiče, fén, písacie a rysovacie potreby, zošit, učebnica fyziky, kalkulačka
Cieľ:
Kognitívne ciele: a) žiak má vedieť vysvetliť pojem obnoviteľné zdroje energie a vymenovať tieto zdroje b) žiak má vedieť vysvetliť pojem čistá energia, slnečný kolektor, veterná turbína c) žiak má vedieť vymenovať iné spôsoby využitia slnečnej energie d) žiak má vedieť popísať princíp činnosti veternej turbíny Výchovné ciele: a) žiak si má uvedomiť potrebu využívania obnoviteľných zdrojov energie za účelom znižovania produkcie skleníkových plynov b) žiak si má uvedomiť potrebu šetrenia
Metodický postup:
Metodický postup:
Model vyučovacej hodiny: OBSAH
Téma: Využitie slnečnej a veternej energie
Typ hodiny: základný, kombinovaný
Formy vyučovania: individuálne, frontálne
Časť vyučovacej hodiny |
Počet minút |
Činnosť |
Pomôcky |
Metódy a formy |
Poznámky |
Organizačná |
2 |
Pozdrav, kontrola prítomnosti žiakov, zápis do triednej knihy. |
|
|
|
Opakovacia |
5 |
Frontálne zopakovanie už prebratého učiva, prehlbovanie základných pojmov. |
|
Metóda otázok a odpovedí, heuristický rozhovor. |
|
Motivačná |
3 |
Motivačné rozprávanie. Oboznámenie sa s cieľmi vyučovacej hodiny. |
|
Diskusia, rozhovor |
|
Výkladová |
12 |
Výklad nového učiva |
Učebnica, poznámkový zošit, písacie potreby. |
Heuristický rozhovor |
|
Experimentálna |
16 |
Objasňujúci pokus |
Výučbová sada obnoviteľných zdrojov energie, ampérmeter, vodiče, fén, zošit, písacie a rysovacie potreby, učebnica fyziky, kalkulačka |
Pokus, pozorovanie, zaznamená -vanie údajov, grafické znázornenie, výpočet |
|
Fixačná |
5 |
Zhrnutie – upevnenie základných pojmov |
|
Metóda otázok a odpovedí , heuristický rozhovor |
|
Vyhodnocovacia |
2 |
Vyhodnotenie výchovno-vzdelávacieho cieľa vyučovacej hodiny |
|
|
|
Metodický postup na vyučovacej hodine – obsah vyučovania:
1. Otvorenie vyučovacej hodiny
Po vstupe do triedy pozdravím žiakov a zapíšem do triednej knihy chýbajúcich žiakov a nové učivo.
2. Diagnostika vyučovacej hodiny
Frontálne preskúšam žiakov z predchádzajúceho učiva Elektrická energia a elektrický
príkon. Žiakom kladiem otázky typu:
· Čo je to elektrická energia?
· V akých jednotkách sa udáva spotreba elektrickej energie?
· Prečo u elektrických spotrebičov namiesto elektrického výkonu udávame elektrický príkon?
· Čo je to elektrických príkon?
· Podľa akého vzorca vypočítame elektrický príkon?
· Akým spôsobom vypočítame spotrebu elektrickej energie?
3. Motivácia na vyučovacej hodine
Za účelom zaujatia žiakov kladiem motivačné otázky typu:
· Prečo si mnohé rodiny na svoje rodinné domy montujú solárne panely?
· Prečo v okolí Detvy vznikli veľké plochy zastavané solárnymi panelmi?
· Môžu solárne panely vyrábať aj elektrický prúd?
· Môžu sa v našom regióne na výrobu elektrickej energie využívať aj veterné generátory?
4. Výklad nového učiva
Formou rozhovoru vysvetlím žiakom nové učivo. Otázkami a spoločným hľadaním odpovedí na tieto otázky si vysvetlíme nové pojmy ako premena elektrickej energie, veterný generátor, veterný park, solárny panel. Niektoré pojmy sú žiakom známe už z nižších ročníkov.
5. Experiment na vyučovacej hodine
Pomocou objasňujúcich pokusov sa žiaci presvedčia o možnosti premeny slnečnej a veternej energie na energiu elektrickú a zistia závislosť vyrobenej elektrickej energie od plochy solárneho panela a rýchlosti vetra.
Pracovný postup:
a) natočte solárny panel smerom k oknu a sledujte, či LED diódy blikajú (to znamená, že obvodom prechádza elektrický prúd),
b) kúskom papiera zakryte tri štvrtiny solárneho panela a na ampérmetri odčítajte hodnotu elektrického prúdu prechádzajúceho obvodom,
c) merania opakujte pri zakrytí polovice solárneho panela, štvrtiny panela a pri odkrytom solárnom paneli,
d) namerané hodnoty elektrického prúdu zaznamenajte do pripravenej tabuľky:
Plocha (cm2) |
Prúd (mA) |
20 |
0,8 |
40 |
1,6 |
60 |
3,2 |
80 |
8,8 |
e) pripraveným fénom roztočte vrtuľu veterného generátora a sledujte správanie sa LED diódy (fén simulujte fúkanie vetra),
f) na féne prepínajte rýchlosť (menšiu a väčšiu) a sledujte, pri ktorej LED diódy blikajú,
g) diskutujte, prečo pri menšej rýchlosti LED dióda nesvieti a pri vyššej rýchlosti svieti,
h) zostrojte graf závislosti elektrického prúdu od plochy solárneho panela,
Materiály potrebné na realizáciu aktivity:
Obrázky:
Dokumenty:
Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:
Dokumenty:
Komisia platformy
Slovné hodnotenie komisie:"Hodnotné je prepojenie témy s praxou v motivačnej časti s prezentáciou pokusu. Pokus je veľmi inovatívny a téma je vysoko aktuálna. Bolo by vhodné zvážiť, či by nebolo prínosné spomenúť aj jednotlivé výhody a nevýhody jednotlivých zdrojov energie."