Moje Ekomesto
Autor: Mgr.Iveta Jakubová
Škola: Základná škola, Handlová
Perex:
Nevyčerpateľné zdroje energie Slnko a vietor nám umožnia znížiť spotrebu fosílnych palív na výrobu energie. Pri príprave praktického pokusu si žiaci naštudujú výrobu energie zo Slnka a vetria,technológiu výroby energie, výhody a nevýhody výroby energie zo Slnka a vetra. Zmena technológie, úspory energie a možnosť náhrady fosilných palív umožnia znížiť o 20%-40% emisie skleníkových plynov.
Predmety:
Fyzika, Chémia, Biológia, Matematika, Informatika, Geografia, Prírodoveda, Pracovné vyučovanie
Vek: 12+
Trvanie: viac ako 45 minút
Miesto: Trieda
Pomôcky: Kartónový papier,farby, lepidlo, baterky,vodiče, elektromotor, skrutky, priesvitná fólia , alobal, nožnice, lepidlo, počítač.
Cieľ:
Využívanie praktických metód a foriem na aktívne myslenie mladých pri úspore energie. Rozvíjať teoretické a praktické schopnosti a záujem o prírodné vedy. Vidom poukázať a zamyslieť sa, z akých zdrojov budeme vyrábať teplo a svetlo, aby sme znížili spaľovanie fosilnych palív. Využitím obnoviteľných zdrojov energie sa dá postaviť ekologické mesto, stačí využiť slnko a vietor.
Metodický postup:
Prípravná fáza:
1. Získanie teoretických vedomostí o energii zo slnka a vetra, ich výhodách a nevýhodách. Získanie teoretických vedomostí o spaľovaní fosilnych palív a vznik sklaníkových plynov v ovzduší. Na internete vyhľadáme informácie o energii z vetra a slnka. Príprava prezentácii v PowerPointe.
2. Príprava materiálu na výrobu ekologického mesta: kartónový papier, farby, vodiče, výkres, baterky, vodiče, elektromotor, nožnice, lepidlo alobal.
Realizačná fáza:
3. Pripravíme domy a umiestnime ich na nížinách. Pripravíme si miesto na veternú farmu. Domy a okolie vyfarbíme do reálnych farieb.
4. Pripravíme si trojlistovú veternú turbínu, stožiar a upevníme na nížinu. Veternú turbínu zlepíme a namaľujeme.
5. Pripravíme si slnečné kolektory z priehľadnej fólie a alobalu a upevníme ich na strechy domov a na nížinu. Pripravili sme Ekomesto.
Pozorovanie:
6. Po napojení bateriek a elektromotora z domov sa dymí škodlivý dym a oxid uhličitý.
7. Slnečné kolektory svietia a reagujú na svetlo (slnko).
8. Veterné turbíny sa točia reagujú na rýchlosť vetra.
Diskusia:
9. So žiakmi diskutujeme o škodlivosti spaľovania fosilných palív a skleníkových plynoch v ovzduší.
10.Vysvetlíme si so žiakmi výhody a nevýhody slnečných kolektorov.
11. Vysvetlíme si so žiakmi výhody a nevýhody veterných turbín.
Záver:
Rozoberieme všetky obnoviteľné zdroje energie a ich možnosti náhrady fosilných palív. Rozoberieme obnoviteľné zdroje energie , ktoré sa využívajú na výrobu tepla a svetla. Veľká príležitosť pre mladých ľudí zaoberať sa problematikou skleníkových plynov a šetrením energie.
Materiály potrebné na realizáciu aktivity:
Obrázky:
Dokumenty:
Komisia platformy
Slovné hodnotenie komisie:"Veľmi pekný pokus, ilustratívny, inovatívny a zrozumiteľný. Oceňujeme prezentácie detí. Na pokuse je cítiť prácu žiakov, ideálne pre rovesnícke vzdelávanie na škole. Vyzdvihujeme komplexné poňatie témy aj s negatívami, ktoré alternatívne zdroje energie môžu priniesť."