Teplo z jadra orecha
Autor: Mgr. Zuzana Palachová
Škola: Základná škola , Detva
Perex:
Pokusom zistíme,koľko tepla sa vyprodukuje pri spálení jadra vlašského orecha. Žiaci budú mať možnosť si uvedomiť dostupnosť ekologickej, ekonomickej energie. Spoznajú racionálny prístup získania obnoviteľnej energie z biomasy.
Predmety:
Slovenský jazyk a literatúra, Fyzika, Chémia, Biológia, Výtvarná výchova, Matematika, Informatika, Geografia, Etická výchova, Pracovné vyučovanie
Vek: 12+
Trvanie: do 45 minút
Miesto: Trieda
Pomôcky: Plechovka s objemom 0,3 – 0,5l, skúmavka, teplomer, odmerný valec, korková zátka, hliníková fólia, špendlík, vlašský orech, podložka z ohňovzdorného materiálu, nožnice na plech, váhy s presnosťou 0,1 g, hygienické vreckovky, interaktívna tabuľa, notebook, kliešte na skúmavky, písacie potreby, poznámkový zošit, učebnica biológie
Cieľ:
Kognitívne ciele: a) Žiak má vedieť vysvetliť pojmy: odpad, vyčerpateľný a nevyčerpateľný obnoviteľný zdroj energie b) Žiak má vedieť vysvetliť od čoho závisí ( hmotnosť) množstvo tepla vyprodukované z biomasy(vlašský orech, podzemnica olejná) c) Žiak má vedieť vypočítať množstvo tepla , zostaviť aparatúru výroby tepla Výchovné ciele: a) Žiak si má uvedomiť význam biomasy pri získavaní energie – ekologicky, ekonomicky b) Žiak si má uvedomiť potrebu dodržiavania zásad bezpečnosti
Metodický postup:
Model vyučovacej hodiny – OBSAH
Téma: Hromadenie odpadov, ich odstraňovanie – výroba a spotreba energie
Typ hodiny: základný – kombinovaný
Formy vyučovania: individuálne, frontálne
Časť vyučovacej hodiny |
Počet minút |
Činnosť |
Pomôcky |
Metódy a formy |
Poznámky |
Organizačná |
2 |
Pozdrav, kontrola prítomnosti žiakov, zápis do triednej knihy. Oboznámenie sa s výchovno – vzdelávacím cieľom vyučovacej hodiny. |
|
|
|
Opakovacia |
6
|
Frontálne zopakovanie už prebratého učiva, prehlbovanie základných pojmov. |
|
Metóda otázok a odpovedí, heuristický rozhovor. |
|
Motivačná |
8
|
Motivačné rozprávanie. Oboznámenie sa s cieľmi vyučovacej hodiny. |
|
Diskusia, rozhovor.
|
|
Expozičná |
20
|
Výklad – demonštračný pokus. |
Plechovka s objemom 0,3 – 0,5l, skúmavka, teplomer, odmerný valec, korková zátka, hliníková fólia, špendlík, vlašský orech, podložka z ohňovzdorného materiálu, nožnice na plech, váhy s presnosťou 0,1 g, hygienické vreckovky, interaktívna tabuľa, notebook, kliešte na skúmavky, písacie potreby, poznámkový zošit, učebnica biológie. |
Vysvetľovanie, pokus, pozorovanie, riešenie problému. |
|
Fixačná |
6 |
Zhrnutie – fixácia základných kľúčových pojmov vyučovacej hodiny. |
|
Metóda otázok odpovedí , heuristický rozhovor |
|
Vyhodnocovacia |
3 |
Vyhodnotenie výchovno – vzdelávacieho cieľa, vyučovacej hodiny, zadanie domácej úlohy, |
Učebnica, poznámkový zošit, písacie potreby.
|
|
|
Metodický postup na vyučovacej hodine - obsah vyučovania:
1. Otvorenie vyučovacej hodiny
Po vstupe do triedy, pozdravím žiakov a urobím zápis do triednej knihy – názov novej témy + mená neprítomných. Oboznámenie sa s výchovno – vzdelávacím cieľom vyučovacej hodiny.
2. Diagnostika vyučovacej hodiny:
Frontálne preskúšam žiakov z predchádzajúcej látky: globálne ekologické problémy
Žiakom kladiem otázky typu:
Vysvetli pojmy – globálne ekologické problémy: stenčovanie ozónovej vrstvy, skleníkový efekt, kyslé dažde, smog
Aké sú regionálne ekologické problémy?
3.Motivácia na vyučovacej hodine
Vediem motivačné rozprávanie a nastoľujem problém.
Žiakom poviem: Predstavte si, že o nejaký čas nebudú skládky. Všetko sa bude recyklovať a obnovovať, obnovovanie je dôležité slovo v obnove energie- biomasa, ktorá prebieha aj v našom meste - Detva. Pokusom zistíme výrobu ekologického a ekonomického tepla z biomasy – obnoviteľný vyčerpateľný zdroj.
4.Expozícia na vyučovacej hodine
Pomocou demonštračného pokusu vysvetlím výrobu tepla.
Pracovný postup:
a)Uprav plechovku tak, ako je to znázornené na schéme, to znamená, vystrihni otvory v tvare V na obvode plechovky tam, kde je odstránené dno. Na opačnej strane vyrež do vrchnáka otvor na skúmavku a okolo ešte niekoľko malých otvor.
b)Do korkovej zátky nasaď špendlík a zátku a obaľ hliníkovou fóliou tak, aby zabránila jej zhoreniu.
c) Do skúmavky nalej 20 ml vody.
d)Odmeraj začiatočnú teplotu vody v skúmavke a zaznač si ju do zošita.
e) Odstráň škrupinu a šupku z orecha a odváž ho.
f) Nasaď orech na koniec špendlíka.
g) Po zapálení orecha, polož orech do plechovky pod skúmavku tak, aby ju čo najlepšie zohrieval.
h)Po spálení orecha odmeraj teplotu vody v skúmavke a zaznač ju.
i)Vypočítaj koľko tepla prijala voda spálením orecha s hmotnosťou, ktorú si po odvážení zaznačil do poznámkového zošita. Qv = cvody .morecha . Δt
cvody = 4200 J.kg-1/ ˚C, Δt = t- tz
j) Ukážka závislosti vyrobeného množstva tepla od hmotnosti orecha – graf.
5. Fixácia na vyučovacej hodine
Frontálne si so žiakmi zopakujeme, čo je to odpad, vyčerpateľný zdroj energie, jej využitie v okolí.
6. Záver vyučovacej hodiny
Žiakov pochválim a poďakujem im za spoluprácu a zadám domácu úlohu
Materiály potrebné na realizáciu aktivity:
Obrázky:
Dokumenty:
Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:
Obrázky:
Komisia platformy
Slovné hodnotenie komisie:"Výborne zdokumentovaný postup pokusu, ktorý objasňuje podstatu prírodných javov, využíva dostupné materiály(recyklácia), prácu s IT, aktívnu a samostatnú činnosť žiakov."