Úvod Cesta za hľadaním moderných alternatívnych zdrojov energie

Cesta za hľadaním moderných alternatívnych zdrojov energie

Pridané: 11.01.12 Názov: Cesta za hľadaním moderných alternatívnych zdrojov energie
Autor: Mgr.Darina Drusová
Škola: ZŠ sv. Dominika Savia, Dubnica nad Váhom

Predmety: Slovenský jazyk a literatúra, Fyzika, Chémia, Biológia, Výtvarná výchova, Výchova umením, Matematika, Informatika, Geografia, Občianska náuka, Prírodoveda, Pracovné vyučovanie

Vek: 13+

Trvanie: viac ako 45 minút

Miesto: Exteriér

Pomôcky: Fotoaparát, perá, zápisníky; počítač, výkresy, pastelky, voskovky, suchý pastel, temperové farby.

Cieľ

1. Získanie poznatkov o alternatívnych energetických zdrojoch, o ich využití a vplyve na životné prostredie. 2. Oboznámenie sa s technológiou, zariadením a procesom spracovania biomasy - drevnej štiepky. 3.Implementácia nadobudnutých poznatkov do vyučovacích predmetov a do prierezových tém.

Metodický postup

A.PRÍPRAVNÁ FÁZA

1.Sprostredkovanie teoretických poznatkov a aktuálnych informácií žiakom o druhoch energie so zreteľom na alternatívne energetické zdroje.

2.Tvorba ppt prezentácií o alternatívnych druhoch energie a teoretické spracovanie poznatkov v textovom editore word.

B.REALIZAČNÁ FÁZA

Počas exkurzie sa žiaci oboznámili s moderným typom teplárne, kde sa energia vyrába na základe využitia alternatívneho obnoviteľného prírodného energetického zdroja - biomasy, ktorým je drevná štiepka. Žiaci spoznali technologický postup spracovania biomasy, prezreli si kotlový systém. Dozvedeli sa o spotrebe drevnej štiepky za rok - čo predstavuje 25000 ton a o maximálnom hodinovom výkone - 20 MW. Výhodami teplárne sú: výroba tepla v meste Nová Dubnica sa uskutočňuje výlučne na báze biomasy; predaj tepla je za jednu z najnižších cien v Slovenskej republike; vykurovanie biomasou prispieva k zvýšeniu ochrany životného prostredia a k zníženiu produkcie emisií skleníkových plynov CO₂. V objekte teplárne sa nachádzajú aj plynové kotly, ktoré sú tzv. studenou zálohou pre prípad extrémne nízkych vonkajších teplôt.

C.HODNOTENIE EXKURZIE

Zrealizovaná aktivita žiakov veľmi zaujala a prispela k obohateniu ich vedomostí o alternatívnych zdrojoch energie a o ich využití v blízkom okolí ich bydliska. Na základe nadobudnutých poznatkov chcú žiaci predložiť primátorovi mesta Dubnica nad Váhom návrh na vybudovanie obdobného zariadenia aj v Dubnici nad Váhom.


Materiály potrebné na realizáciu aktivity:

Obrázky:

Dokumenty:


Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:

Obrázky:

Komisia platformy

Slovné hodnotenie komisie:

"Zaujímavé použitie exkurzie ako vyvrcholenia teoretického oboznamovania sa žiakov s témou energia.V metodickom materiály však chýba popis, ako bola exkurzia so žiakmi uzavretá a ako prišli žiaci k nápadu predložiť návrh svojmu primátorovi."

Hodnotenie:

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie