Úvod Tisíc podôb práce s odpadom

Tisíc podôb práce s odpadom

Pridané: 15.04.13 Názov: Tisíc podôb práce s odpadom
Autor: Mgr. Antónia Mišeková
Škola: Základná škola, Bratislava 2 - Ružinov

Predmety: Slovenský jazyk a literatúra, Výtvarná výchova, Matematika, Informatika

Vek: 10+

Trvanie: do 45 minút

Miesto: Trieda

Pomôcky: Zvyšky, textilu, škrupina vajíčka, gombíky, kúsky farebného papiera, použité poškodené CD nožnice, lepidlo, ihla, niť, rolky z odpadového papiera, farby, fixky

Cieľ

Cieľom aktivity bolo deti naučiť, ktoré materiály sú ekologické a venovať sa myšlienke, prečo už v detskom veku máme rozmýšľať o ochrane prírody, zachovaní krajiny a úspore energie a surovín. Druhým plánom aktivity je aj podpora tvorivosti detí, výchova k striedmosti, estetickému cíteniu a ekologickému povedomiu.

Metodický postup

Postup realizácie aktivity: 

Žiaci najskôr analyzovali pod vedením učiteľa, kde vzniká odpad, ktorý majú použiť na výtvarnú prácu alebo výrobu didaktickej pomôcky. 

V druhej fáze si vytvorili nákresy a návrhy - predlohy, podľa ktorých spracujú odpadový materiál do konečnej podoby. 

V záverečnej fáze mali stručne popísať použitý materiál, opis výroby pomôcky, hračky či dekorácie a účel jej využitia resp. spôsob jej údržby 

Spôsob motivácie a zapojenia žiakov: 

Čítanie a prezeranie výtvarných časopisov, časopisov pre ručné práce, domácich majstrov a pod, Čítanie enviropríbehu Darček pre Lukáška - poviedky z EU bookshopu. 

Možné obmeny aktivity: 

Žiaci si zostavia kalendár detských podujatí, enviroakcií počas roka, kalendár tradičných sviatkov a vyrobia katalóg návrhov, ako zužitkovať rôzny odpadový materiál na výrobu hračky, dekorácie alebo didaktickej pomôcky pre rozličné príležitosti v roku. Práce sú výchovou k harmónii tvarov, harmónii svetla a tmy, farieb. Je to spôsob maloodpadovej alebo bezodpadovej technológie v podmienkach základnej školy.

Iný spôsob obmeny práce s odpadom je počítanie príkladov o odpade zo zbierky príkladov Odpadová matematika, ktoré vydalo Občianske združenie Tatry.

Na hodine slovenského jazyka je možné so žiakmi písať poviedky na tému odpadu ako cennej druhotnej suroviny.

Hodnotenie aktivity: 

Naj lepšie práce boli vystavené v spoločných priestoroch školy a ich fotografie sa stali súčasťou pripravovaného školského manuálu o odpade ako o budúcnosti suroviny, triedení a recyklácii odpadu.  


Materiály potrebné na realizáciu aktivity:

Obrázky:

Dokumenty:


Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:

Obrázky:

Dokumenty:

Komisia platformy

Slovné hodnotenie komisie:

"Pekné je, že projekt je obsiahnutý vo viacerých predmetoch a že sa s témou dá pracovať celoročne. Oceňujeme tiež, že nápady sú iba z odpadového materiálu a ten berú priamo zo školy, čím sa snažia eliminovať odpad. Na druhej strane by mohlo byť väčšie prepojenie s danou témou Energia v našom meste."

Hodnotenie:

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie