Úvod Žrúti energie v domácnostiach v našom meste

Žrúti energie v domácnostiach v našom meste

Pridané: 30.11.12 Názov: Žrúti energie v domácnostiach v našom meste
Autor: Ing. Marta Rovná
Škola: Základná škola, Bratislava 2 - Ružinov

Predmety: Slovenský jazyk a literatúra, Cudzí jazyk, Prírodoveda, Pracovné vyučovanie

Vek: 6+

Trvanie: viac ako 45 minút

Miesto: Trieda

Pomôcky: hra Bingo, pracovné listy so slovnými hrami a pod. flashkarty, maketa mesta

Cieľ

Cieľom aktivity je podpora osvojenia si technickej terminológie u detí, uvedomenia si energetickej náročnosti bežných spotrebičov v našich domácnostiach, ale aktivita si kladie za cieľ aj istým spôsobom motivovať deti k záujmu o technické témy, predmety a profesie.

Metodický postup

Postup realizácie aktivity: 

Deti si najskôr urobili maketu ako vyzerá ich mesto a potom postupne si zahrali rôzne hry. Menšie deti v rámci primárneho vzdelávania hrali hry v slovenskom jazyku, a to ako v triedach tradičných tak aj v triedach špeciálnych, kde sú umiestnené deti s poruchami reči a komunikácie. Deti v rámci sekundárneho vzdelávania sú vedené k tomu, aby si osvojili terminológiu v anglickom alebo nemeckom jazyku.

Spôsob motivácie a zapojenia žiakov: 

Ako motivácia pre aktivitu je vedený brainstorming na úrovni detského poslucháča na tému súťaže "Energia v našom meste". Motivačné rozhovory sa uskutočňujú v slovenčine.

Žiaci sú postupne zapájaní do rôznych hier na tému  "Energia v našom meste", pričom si uvedomujú, akých "žrútov energie" máme v domácnostiach, napr. pri bežných činnostiach ako je pranie, varenie, osvetlenie, sušenie vlasov, osobná hygiena, ale napr. aj pri voľnočasových aktivitách ako je domáce majstrovanie, modelovanie, športovanie a pri inom koníčku.

V rámci aktivity deti nielenže pomenúvajú "žrútov energie", ale nepriamym spôsobom sa dostávajú aj k rôznym technickým profesiám, čo považujeme pre nich za dobrú pridanú hodnotu, pre ich neskoršie rozhodovanie o budúcom povolaní. Na našom pracovnom trhu absentujú úplne niektoré technické profesie, domnievame sa, že aj pre ich slabú propagáciu medzi žiakmi, ktorí sa po skončení základnej školy rozhodujú o svojom budúcom povolaní. Tento zámer našej aktivity síce nie je prvoplánový, ale vzhľadom na aktuálnosť sme ho tiež použili medzi deťmi.

Možné obmeny aktivity: 

Hry je možné použiť pre žiakov tradičných tried ale aj špeciálnych, kde sú deti s poruchami komunikácie. Deti mladšieho školského veku hrajú hry v slovenskom jazyku, deti staršieho školského veku aj v anglickom a nemeckom jazyku. Hry s slovenskom jazyku je možné hrať v rámci hodín slovenského jazyka, ale aj logopedickej prípravy, prípadne na hodinách prírodovedy alebo fyziky. 

Hodnotenie aktivity:

Učiteľ zostaví zoznam detí podľa úspešnosti v jednotlivých úlohách a najlepší žiak z triedy dostane vždy jednotku.  


Materiály potrebné na realizáciu aktivity:

Dokumenty:


Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:

Obrázky:

Komisia platformy

Slovné hodnotenie komisie:

"Aktivita zapája aj najmladších žiakov, je použiteľná aj na hodinách anglického jazyka, no chýba pridaná hodnota k téme "úspor energie" a k hlavnej téme "Energia v našom meste". Inšpiráciu možno hľadať v Krátkej príručke o energii na stránke plaformy."

Hodnotenie:

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie