Úvod Trendy vo využívaní energie Slovenská energetická politika: čas na zmenu

Slovenská energetická politika: čas na zmenu

Zodpovedný postoj energetických firiem

Veľké energetické firmy majú hlavnú zodpovednosť za vývoj energetiky, jej vplyvy na životné prostredie a takisto aj na produkciu emisií skleníkových plynov. Mali by si uvedomiť, že ďalší ekonomický profit založený na neudržateľnom rozvoji je v dlhodobej perspektíve rizikom pre sociálnu stabilitu regiónov, a teda aj pre ich podnikanie.

Pritom investovanie do nových technológiíúspor energie nemusí pre ne znamenať automaticky stratu peňazí. V krajinách ako Veľká Británia, Nemecko, Dánsko, Rakúsko sa priamo výrobcovia tepla a elektriny snažia realizovať úspory energie formou aktívneho marketingu. Verejnosti a firmám ponúkajú zariadenia a služby, ktoré im pomôžu znížiť spotrebu. Náklady a strata z menšieho predaja energií sa im čiastočne vracajú v podobe predaja nových produktov.

Energetické firmy by mali pochopiť, že je aj v ich záujme  investovať stále väčšiu časť profitu do využívania obnoviteľných zdrojov, technológií zberu a druhotného využívania odpadov (najmä biologického pôvodu) a do efektívneho využívania surovín. Pre Slovensko je to priorita už len preto, že až 95 % energetických surovín dovážame z Ruska.

 

Ekologické dane a poplatky

Stále viac politikov, ale aj verejnosť si uvedomuje, že je nevyhnutné ekologickou daňou zaťažiť firmy, ktoré poškodzujú životné prostredie. V konečnom dôsledku sme to my, daňoví poplatníci, kto platí škody spôsobené energetickým sektorom (likvidácia vzácnych území, poškodenie turistického potenciálu, zhoršenie zdravia, povodne, suchá, strata biodiverzity a pod.). Mnohé tieto škody sú žiaľ nevratné a ich hodnota je nevyčísliteľná.

Do budúcna je nevyhnutné, aby bola stále väčšia zodpovednosť za tieto škody prenášaná na plecia energetického priemyslu. Čiastočne sa to deje už v súčasnosti. Sú to napr. poplatky za nadmerné emisie znečisťujúcich látok do ovzdušia, vody a pôdy, poplatky za emisie CO2, poistenie škôd, alebo poplatky do Národného  jadrového fondu (likvidácia rádioaktívnych odpadov a elektrární po doslúžení). Stále sú to však nedostatočné sumy v porovnaní so škodami, ktoré energetika spôsobuje.

 

Nástroje na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE)

V oblasti obnoviteľných zdrojov je na Slovensku stále potrebná nová legislatívna, finančná ale aj verejná podpora priemyslu OZE. Od roku 2009 je v platnosti Zákon o podpore výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie, ktorý stanovuje pevné výkupné ceny z OZE na obdobie 15 rokov. S jeho pomocou sa konečne začal aj na Slovensku rozbiehať biznis v oblasti OZE. Slovensko bolo jednou z posledných krajín EÚ, kde bol takýto zákon prijatý. V niektorých krajinách Európy (Nemecko, Dánsko, Španielsko, Rakúsko) je podobný zákon v platnosti už viac ako 20 rokov. No aj napriek tomu, politické špičky Slovenska majú tendenciu skôr útočiť proti OZE na úrovni legislatívy, vyhlášok a mediálnych útokov, ako začať robiť aktívnu politiku podpory priemyslu OZE.  Slovensko tak zbytočne stráca čas, pokiaľ ide o potenciál obnoviteľných zdrojov energie (nezávislosť, ochrana životného prostredia a klímy) a namiesto toho kupujeme drahé palivá zo zahraničia (urán, uhlie, plyn a ropa).

Firmy, ktoré sa venujú OZE projektom, by mali ako partnerov do projektov priberať mestá a obce, miestnych podnikateľov, vlastníkov pozemkov, ale aj širokú verejnosť, ktorá je ochotná investovať do obnoviteľnej energetiky. Okrem nárastu projektov využívajúcich OZE tak zároveň môžu firmy zlepšiť aj svoj imidž a verejnosti ukázať, že ich projekty sú transparentné a výhodné.

 

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie