Úvod Trendy vo využívaní energie Spomaľme klimatickú zmenu

Spomaľme klimatickú zmenu

Najdôležitejšia zmena, ktorú sme v zemskej atmosfére spôsobili a ďalej spôsobujeme, je zmena koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Problém spočíva v tom, že ich stále sa zvyšujúca koncentrácia výrazne prispieva ku skleníkovému javu.

Vedci predpovedajú, že nastávajúce obdobie rýchlych klimatických zmien bude značne nepredvídateľné. Globálna aj lokálna klíma sa môže meniť náhle a nebezpečne. Vo viacerých odborných štúdiách sa predpokladá, že tak ako bude narastať priemerná teplota Zeme, budeme svedkami stále väčšieho výskytu záplav, ničivých búrok, sucha, požiarov a veľkých teplotných výkyvov.

 

Zdroj: M. Lapin, 2009

 

Je nevyhnutné, aby ľudstvo znížilo emisie skleníkových plynov a zároveň riešilo problémy súvisiace s prebiehajúcimi klimatickými zmenami a následkami globálneho otepľovania. Koncentrácia CO2 je najvyššia za posledných 2,1 milióna rokov. Nová štúdia v časopise Science poskytla ďalšie dôkazy, že žijeme v čase s extrémne vysokými koncentráciami oxidu uhličitého. Posledných najmenej 2,1 milióna rokov sa koncentrácia CO2 pohybovala v rozsahu približne 160-310 ppm. Na základe obsahu bóru v schránkach morských živočíchov (Foraminifera) dokázali vedci vypočítať obsah vzdušného CO2. Celkovo sa priemerné koncentrácie CO2 za toto obdobie pohybovali okolo 280 ppm, zatiaľ čo dnes to je na úrovni 385 ppm.

Zdroj: Pavol Široký

Najväčší potenciál z hľadiska znižovania emisií CO2 majú úspory energie. Je dôležité, aby sme nepodceňovali a neodkladali zatepľovanie domov a bytov, výmenu okien, odstavenie zbytočných spotrebičov, výmenu zariadení s vyššou spotrebou energie, ktorých vek sa blíži k 20 rokom.

Aká je Vaša uhlíková stopa?

 

Veľmi výrazný potenciál z hľadiska znižovania emisií skleníkových plynov majú obnoviteľné zdroje energie, v prípade že nahrádzajú konvenčné, fosílne zdroje energie (dosluhujúce, prípadné nové projekty).

Naše nákupy a klíma

Čím väčší výber v obchodoch, tým častejšie spotrebiteľ stojí pred voľbou, ktoré z množstva produktov si vybrať. Kritérií, podľa ktorých sa rozhodujeme, je veľa: chuť, zloženie, pôvod (potraviny), pomer kvality a ceny, výrobca resp. značka, dizajn obalu... U eko-spotrebiteľov sa pri nákupoch uplatňujú aj kritériá ako energetická efektívnosť (elektrospotrebiče), vzdialenosť výrobcu od miesta spotreby (potraviny), použitie obnoviteľných materiálov (nábytok, okná, odevy, hračky)...

Odporúčania na čo myslieť pri nakupovaní s ohľadom na úsporu energie a oxidu uhličitého (CO2)

  • Kupujme výrobky, ktoré sú energeticky efektívne (napr. práčka, umývačka riadu).

  • Nenakupujme zbytočnosti (napr. nekvalitné módne oblečenie na jednu sezónu).

  • Uprednostňujme potraviny z našej krajiny, regiónu (napr. mliečne výrobky)

  • Kupujme kvalitný tovar, ktorý nám dlho bude slúžiť (napr. riad, spotrebiče, obuv, oblečenie).

  • Výrobky na jedno použitie znamenajú zbytočné plytvanie (napr. žiletky, pero, fotoaparát...)

  • Vyberajme si tovar bez zbytočných obalov (okrem prírody šetríme aj obsah peňaženky).

  • Choďme na nákup pešo alebo na bicykli :-)

Miestne potraviny šetria „potravinové míle“

Viete, koľko kilometrov precestovali jablká, paprika, či paradajky, kým sa dostali na Váš stôl? Tip pre ochranu klímy je jasný: také, ktoré neprecestovali stovky či tisíce kilometrov, kým sa dostali na Váš stôl – teda sezónne, od miestnych či regionálnych výrobcov. Potraviny dovážané zo zahraničia na veľkú vzdialenosť sú často prepravované letecky, čo znamená veľkú spotrebu leteckého benzínu a veľké emisie CO2 (napr. na 1 kg kiwi z Nového Zélandu pripadá 5 kg exhalácií oxidu uhličitého, kým na 1 kg domácich jabĺk len cca 0,018 kg).

Kúpou domácej produkcie minimalizujeme „potravinové míle“ a CO2, a zároveň aj podporujeme miestnu ekonomiku.

Biopotraviny chránia naše zdravie i klímu

Vedeli ste, že ekologické poľnohospodárstvo produkuje o 40 % menej CO2 ako priemyselné? O dôvod viac, prečo ich uprednostniť. Domácich biopotravín je síce v slovenských obchodoch zatiaľ málo, čerstvé bio či gazdovské produkty (zelenina, zemiaky, mlieko a mliečne výrobky, mäso) sa však dajú kúpiť priamo na farmách (www.predajzdvora.sk). Výhodou je nielen 100% čerstvosť a záruka pôvodu, ale aj dobrá (pre nás) a spravodlivá (pre farmára) cena.

Tip na darček: klimaticky neutrálne (bezuhlíkové) tričko z biobavlny

Odevný priemysel je jedným z najväčších svetových znečisťovateľov životného prostredia, pričom negatívne dôsledky zanecháva často aj v sociálnej oblasti (napr. detská práca alebo minimálna odmena za celodennú drinu). Alternatívnou je oblečenie z biobavlny, ktoré sa navyše často vyrába v podmienkach spravodlivého obchodu (FAIR TRADE).

Tričká z biobavlny z ekologického projektu v Indii sa predávajú pod výstižnou značkou „EarthPositive“. Pri ich výrobe sa dbá na ochranu životného prostredia: 95 % vody na polievanie bavlníka sa získava z monzúnových dažďov a používajú sa len prírodné hnojivá a biologické spôsoby ochrany proti škodcom. Takto vypestovaná biobavlna sa potom miestne spracováva. Továreň využíva zásadne energiu vyrobenú z veterných elektrární  a proces farbenia využíva solárnu energiu. Hotový textil sa do Európy nedováža letecky, ale po mori, čo znamená ďalšie zníženie emisií skleníkových plynov. Pri výrobe tohto biotextilu sa  tak celkove šetrí až 90 % emisií skleníkových plynov v porovnaní s bežnou textilnou výrobou. Na porovnanie: kým pri výrobe bežného trička sa zvyčajne vyprodukuje 5-12 kg CO2, pri biotričkách je táto hodnota len okolo 0,7 kg, takže sú takmer klimaticky neutrálne.

Zdroje: www.earthpositive.cz, údaje z magistrátu Mesta Viedeň a výučbový materiál „Prima klima“ ZO ČSOP Veronica, www.veronica.cz

 

Otázky

  • Dochádza ku klimatickej zmene?

  • Ak áno, aké sú jej prejavy?

  • Je vplyv ľudskej činnosti hlavnou príčinou klimatických zmien?

  • Ktoré zdroje energie majú väčší potenciál pre znižovanie emisií skleníkových plynov?

  • Ako môže chrániť klímu každý z nás?

  • Čo znamená nápis „klimaticky neutrálny“ na výrobku?

  • Aké sú ďalšie tipy pre ekologické nakupovanie?

 

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie