Úvod Trendy vo využívaní energie Veterná energia

Veterná energia

Vhodnými miestami na využitie veternej energie sú také územia, kde je priemerná ročná rýchlosť vetra vo výške merania 60 m minimálne 6,0 m/s. Vhodné oblasti pre inštalovanie veterných elektrární ležia v horských oblastiach aj na nížinách. Výstavba veterných turbín je vylúčená na územiach národných parkov. V podmienkach Slovenska môžeme konštatovať, že existuje relatívne dosť vhodných lokalít na výstavbu veterných parkov. Treba však spomenúť, že okrem dobrých veterných podmienok je rozhodujúcim faktorom pre výstavbu veterného parku aj možnosť pripojenia do distribučnej siete, nezasahovanie do chránených krajinných území a členitosť osídlenia jednotlivých území.

 

Rozmiestnenie veterných parkov v strednej Európe:

Zdroj: Wind in power 2009 European statistics, The European Wind energy association, 2010

V roku 2002 bol stanovený využiteľný potenciál veternej energie pre Slovensko na 600 GWh. Potenciál bol vypočítaný pri predpoklade výstavby veterných turbín s výkonom 500 až 1 000 kW. V súčasnosti, keď sa štandardne používajú turbíny s výkonom 1,5 až 2,0 MW možno predpokladať, že využiteľný potenciál Slovenska do roku 2015 je skoro dvojnásobný, cca 1 135 GWh , pri 600 MW inštalovaného výkonu (asi 4-5 % spotreby elektriny Slovenska). S dynamicky sa vyvíjajúcou technológiou veterných turbín sa tento potenciál môže určite zvýšiť až na 1 200 – 1 500 MW inštalovaného výkonu pri ročnej produkcii 2 280 GWh elektriny (8-9 % súčasnej spotreby elektriny na Slovensku).

Z nasledujúceho grafu je vidno, že veterná energia je za posledných 10 rokov okrem zemného plynu najrýchlejšie rastúcim zdrojom elektriny v EÚ.

Zdroj: EWEA

 

Pri zámere inštalovať veterný park investori často narážajú na odpor miestnych obyvateľov. Preto je dôležité od začiatku s obyvateľmi o projekte komunikovať, vysvetľovať výhody, ale aj možné nevýhody, uskutočniť niekoľko verejných diskusií, zobrať ľudí z regiónu na exkurzie k podobným typom veterných elektrární v iných územiach Slovenska, Rakúska, Maďarska, Čiech, Poľska, pripraviť pre ľudí kvalitné a seriózne materiály, reálnu vizualizáciu územia pred a po výstavbe veterného parku. Treba si uvedomiť, že jedine otvorená, pravdivá, seriózna a transparentná komunikácia so všetkými dotknutými stranami môže odstrániť možné chyby projektu a prelomiť psychické bariéry voči veterným elektrárňam.

 

 

Ekologické kritériá pre využitie veternej energie

  • Najbližšia vrtuľa  600 m od prvých obydlí.

  • Výstavba mimo hlavných migračných trás a výskytu vzácnych druhov vtáctva.

  • Výstavba mimo národných parkov a CHKO a aj ich ochranných pásiem.

  • Nestavať vet.elektrárne v územiach so vzácnou historickou a kultúrnou scenériou. Z toho dôvodu je dobré vykonať v záujmovom území reprezentatívny prieskum verejnej mienky (najlepšie v spolupráci s miestnymi úradmi) a podľa jeho výsledku sa aj riadiť.

Výhody veternej energie

  • Pri výrobe elektriny vo veterných elektrárňach nevznikajú emisie ani žiaden škodlivý odpad.

  • Nemá negatívny vplyv na zdravie ľudí (s výnimkou možného vzniku hluku pri prevádzke veternej elektrárne).

  • Výroba elektriny nie je závislá od ceny vstupnej suroviny (na rozdiel od tepelných, plynových, jadrových elektrární).

  • Prevádzkové náklady sú nízke a obsluha je nenáročná.

Nevýhody veternej energie

  • Závislosť od aktuálnej meteorologickej situácie.

  • Malý výkon veterných elektrární (najväčšie veterné elektrárne vo svete majú výkon do 3,2 MW, bežný výkon je od 0,5 do 1 MW).

  • Pomerne vysoké výdavky na stavbu.

  • Veterné elektrárne môžu spôsobiť rušenie elektromagnetického poľa vo svojom okolí. To je možné kompenzovať tým, že sa na listy rotora používajú materiály ako drevo alebo sklolaminát.

  • Pri otáčaní listov rotora vzniká hluk a negatívny vizuálny efekt.

    (Zdroj: Rembowski Lukasz, http://www.windpower.sk/?a=article&id=347 )

Otázky

  • Aká musí byť minimálna priemerná ročná rýchlosť vetra v m/s, aby bolo lokalitu možné považovať za vhodnú na výstavbu veterného parku?

  • Aké sú ďalšie dôležité faktory pre výstavbu veterrného parku?

  • Koľko percent energie by sa do budúcna dalo pokryť z veterných elektrární?

  • Aké sú najčastejšie argumenty odporcov veterných parkov?

  • Aké sú výhody a nevýhody veternej energie?

 

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie