Úvod Trendy vo využívaní energie Geotermálna energia

Geotermálna energia

Geotermálna energia je najstaršou energiou na našej planéte, pretože je to energia, ktorú získala Zem pri svojom vzniku a v poslednej dobe je to energia čiastočne generovaná rádioaktívnym rozpadom niektorých prvkov v zemskom telese.

Technológie využitia geotermálnej energie pre dodávku tepla aj elektrickej energie sú vo veľkej miere odskúšané napríklad na Islande, v Taliansku, na Filipínach a v ďalších vyspelých aj menej vyspelých krajinách.

Slovenská republika má vďaka svojím prírodným podmienkam významný potenciál geotermálnej energie ohodnotený na 5 538 MWt. Zdroje geotermálnej energie sú zastúpené predovšetkým geotermálnymi vodami. Tie sú viazané na hydrogeologické vrstvy nachádzajúce sa v hĺbkach 200 – 5 000 m.

Vrtmi hlbokými 92 – 3 616 m bolo doteraz na Slovensku overených okolo 1 787 l.s-1 vôd s teplotou na ústi vrtu 18 až 129ºC. Ich tepelný výkon predstavuje 306,8 MWt (pri využití po referenčnú teplotu 15ºC), čo je cca 5,7 % z vyššie uvedeného celkového potenciálu geotermálnej energie.

Foto: Sylvie Hanzlová

V súčasnosti sa geotermálna energia na Slovensku využíva na asi 36 lokalitách s tepelne využiteľným výkonom 131 MWt. Ide predovšetkým o rekreačné využitie geotermálnej energie v termálnych bazénoch a vykurovanie obytných a priemyselných objektov.

Základný geologický výskum zdrojov geotermálnej energie v 70-tych rokoch 20. storočia vymedzil 26 perspektívnych geotermálnych oblastí s nízkoteplotnými geotermálnymi vodami na Slovensku. Zdokumentované množstvá geotermálnych vôd a energie sú využívané v poľnohospodárstve pri produkcii plodín, rýb, ako aj na vykurovanie budov a na rekreačné účely. Geotermálne energia je takto využívaná napr. v Bešeňovej, Podhájskej, Čiližskej Radvani, Topoľníkoch, Tvrdošovciach, Hornej Potôni, Dunajskej Strede, Galante, Komárne, Liptovskom Trnovci a Poprade, Vrbovom, Turčianskych Tepliciach, Veľkom Mederi, Štúrove, Novákoch, Oraviciach, Senci, Diakovciach, Bánovciach nad Bebravou, Chalmovej a Malých Bieliciach. Geotermálne vrty v Galante sa využívajú najmä na vykurovanie nemocnice s poliklinikou, sídliska Sever I. s 1200 bytovými jednotkami a domu dôchodcov.

V súčasnosti je na Slovensku vymedzených 26 hydrogeotermálnych oblastí, ktoré zaberajú 27 % plošnej rozlohy územia SR. Sú rozložené predovšetkým v pásme vnútorných Západných Karpát:



Ekologické kritériá pre geotermálne elektrárne

  • Pri čerpaní geotermálnych vôd je potrebné kvôli silnej mineralizácii a prípadnému znečisteniu z geologických vôd vody filtrovať alebo injektovať naspäť do zvodnených profilov.

Výhody geotermálnej energie

  • Cenovo stabilné vykurovanie.

  • Vykurovanie nezávislé od počasia (závislé je napr. v prípade slnečnej energie).

  • Možnosť kombinovanej výroby elektriny a tepla pri geotermálnych zdrojoch s teplotou nad 100°C.

  • Ďalšie širokospektrálne možnosti využitia - okrem výroby elektriny alebo kúrenia napr. na ohrev skleníkov, potravinársku výrobu – sušenie plodín, termálne a liečivé kúpele a kúpaliská...

  • Perspektívne využitie vo viacerých obciach na Slovensku, najmä však na východnom Slovensku v Košickej kotline.

 

Nevýhody geotermálnej energie

  • Vysoké vstupné investičné náklady vzhľadom na potrebný geologický prieskum, ale aj samotné vykonanie vrtov.

  • Potreba používania výmenníkov pri využívaní horúcich prameňov z dôvodu vysokej mineralizácie našich geotermálnych vôd (odpadá pri využívaní tepla z horniny).

  • Vysoká mineralizácia vody vyžaduje  jej ďalšie spracovanie, pretože ju nie je možné  vypúšťať do povrchových vôd.  Reinjektáž do podzemia môže stabilizovať tlak v horninovom prostredí, čo je výhodou, avšak  môže znížiť životnosť zdroja jeho postupným ochladzovaním kontaktom s ochladenou využitou vodou.

 

Otázky

  • Ktoré krajiny sú známe využívaním geotermálnej energie?

  • Aká veľká časť územia Slovenska v percentách je perspektívne vhodná na získavanie GE?

  • Kde a ako sa využíva GE na Slovensku v súčasnosti?

  • Aké sú výhody a nevýhody geotermálnej energie?

 

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie