Úvod Trendy vo využívaní energie Úvod

Úvod

Naša spoločnosť sa dostala do bodu, kedy si začíname uvedomovať vážnosť míňajúcich sa zásob takmer všetkých prírodných zdrojov, na ktorých je ľudstvo závislé. Denne sme konfrontovaní správami o vyčerpávaní fosílnych palív, o ekologických katastrofách doma, či v zahraničí, či nevyspytateľnými prejavmi počasia v dôsledku prebiehajúcich klimatických zmien.

Človek nielenže spaľuje fosílne zdroje, ktoré sa v prírode akumulovali milióny rokov, ale výrazne mení povrch Zeme a krajinu, v ktorej žije (napr. výstavbou betónových miest, kilometrami diaľnic, zaberaním poľnohospodárskej pôdy v prospech zástavby zábavných parkov, parkovísk či nákupných domov). Ničíme prírodné ekosystémy, na ktorých sme závislí. Tým, že robíme život pre seba čoraz pohodlnejší, z pohľadu ďalších generácií zhoršujeme ich šance na zdravé životné prostredie a kvalitu života. Príroda si poradí, ale čo my, ľudia?

Čím ďalej tým viac žijeme nad únosnosť ekologickej kapacity Zeme a jej prirodzenej schopnosti obnovovať sa. Blížime sa k stavu, kedy už príroda nebude schopná sa vysporiadať s nadmerným hromadením odpadov, ktorý naša spoločnosť, každý z nás, produkuje. A preto by sme sa mali spoločne ale aj ako jednotlivci zamyslieť nad tým, ako by sme sa mohli odvrátiť od hromadenia vecíkonzumného životného štýlu smerom k životu plného zážitkov s blízkymi ľuďmi, priateľmi ale aj zvieratami a rastlinami, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho života. Pokúsme sa merať prosperitu spoločnosti skutočnými hodnotami, akými sú šťastie a spokojnosť jednotlivcov a komunít. Čo ak by sme sa sústredili na meranie nielen hrubého domáceho produktu, ale aj hrubého domáceho šťastia, ako je tomu napríklad v jednom z východoázijských štátov Bhután?

Foto: Simon Lim / Greenpeace

Hovorí sa, že najlepšie veci v živote sú zadarmo. Tešme sa z blízkosti ľudí a celého stvorenstva, obdivujme a buďme vďační za dary Zeme a myslime aj na tých, čo prídu až po nás.

Pripravili sme pre vás kapitoly, ktoré Vám môžu pomôcť rozvinúť diskusiu so žiakmi o energii, možnostiach jej úspor, ale aj o tom, ako môžeme spoločne a každý sám za seba ovplyvniť to, aký bude život na Zemi už v blízkej budúcnosti.

 

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie