Úvod Odborné vyučovanie Teória Energetické nosiče Nosiče energie

Nosiče energie

Zdroje energie (správnejšie nosiče energie) možno rozdeliť podľa rôznych kritérií.

Podľa pôvodu ich delíme na :

1. primárne zdroje, ktoré sú k dispozícii v prírode (napr. mechanická energia vody, chemická energia palív, jadrová energia prvkov – uránu a tória, ktoré možno štiepiť). Z pohľadu ich chemického zloženia ich môžeme rozdeliť na dve skupiny:

  • organické – kaustobiolity (uhlie, ropa, plyn, rašelina, bituminózne (asfaltické) piesky a bridlice),
  • anorganické – minerálne (uránová ruda).

2. sekundárne zdroje energie - sa získavajú postupnosťou premien primárnych zdrojov energie. Napr. spálením uhlia v kotle vzniká teplo, ktoré sa ako sekundárny zdroj ďalej využíva pre ohrev. Sekundárne, teda umelé zdroje energie sú napríklad:

  • produkty štiepnej reakcie v reaktoroch (235U alebo 239Pu vzniknuté z 238U),
  • plyny z technologických procesov (koksárenský, svietiplyn, generátorový plyn syngas, kychtový plyn) a iné.

Podľa tradičnosti je časté delenie zdrojov energie na :

1. konvenčné (tradičné), využívané v minulosti i súčasnosti. Konvenčné neobnoviteľné zdroje v podstate predstavujú piliere svetovej energetiky z pohľadu výroby tepla, výroby elektrickej energie a zdroja energie pre dopravu. Približne 90 % vo svete vyprodukovanej energie pochádza z uhlia ropy a plynu.

2. nekonvenčné (alternatívne) - všetky energetické zdroje, ktoré v tej - ktorej oblasti využitia nahrádzajú, resp. snažia sa zastúpiť energetické zdroje bežne využívané (tradičné zdroje energie), ktoré nie sú zatiaľ veľmi rozšírené z rôznych technických i ekonomických dôvodov, ale v budúcnosti sa predpokladá, že sa ich podiel bude zvyšovať (slnko, vietor, voda, biomasa a pod.). Tieto i ďalšie kritéria možno vzájomne kombinovať.

Podľa obnoviteľnosti delíme energetické zdroje na :

1. neobnoviteľné zdroje energie. sú za ne považované také zdroje energie, ktorých vyčerpanie môže nastať v horizonte stoviek rokov, alebo jeho prípadné obnovenie by trvalo omnoho dlhšie. Neobnoviteľné zdroje energie sú teda v čase a priestore z pohľadu dĺžky ľudského života a potrieb spoločnosti vyčerpateľné.

2. obnoviteľné zdroje energie, ktoré sú z pohľadu dĺžky ľudského života a potrieb spoločnosti nevyčerpateľné.

Poznámka: Toto delenie vychádza z kritéria obnoviteľnosti, ktoré zohľadňuje mieru vyčerpateľnosti zdrojov z pohľadu časových dimenzií a potrieb ľudskej spoločnosti. Kritérium obnoviteľnosti nie je absolútne a je predovšetkým funkciou času. Ak by sa uvažovalo s časovým intervalom rádovo stoviek miliónov alebo rádovo miliárd rokov, potom by uhľovodíkové palivá boli obnoviteľným zdrojom energie (pri predpoklade cyklického charakteru striedania geologických epoch), pričom uhlík a vodík sú v svojom prirodzenom cykle ukladania slnečnej energie do väzieb chemických zlúčenín (cestou fotosyntézy) a prírodné horľavé usadené horniny by boli istým druhom zušľachtenej - skoncentrovanej a dlhodobejšie konzervovanej biomasy.

1.1 Neobnoviteľné zdroje energie

Medzi neobnoviteľné zdroje energie patria predovšetkým primárne zdroje energie. Možno konštatovať, že sú zároveň aj konvenčnými (teda tradičnými) zdrojmi energie. Túto skupinu tvoria hlavne fosílne palivá. Fosílne palivá sú nerastné suroviny, ktoré vznikli premenou odumretých zvyškov rastlín a tiel živočíchov bez prístupu vzduchu. Tieto palivá vytvárala sama príroda počas niekoľkých miliónov rokov. Fosílne palivá sú sústredené zdroje chemickej energie. Keď horia, časť ich chemickej energie sa uvoľňuje vo forme tepla. Považujú sa za vyčerpateľný neobnoviteľný zdroj energie, pretože vhodné podmienky pre ich vznik, ako boli v dávnej minulosti, sa už zrejme nebudú opakovať. Medzi najvýznamnejšie fosílne palivá patria predovšetkým uhlie, ropa, zemný plyn a rašelina. Patrí sem aj jadrová energia, pretože prirodzené prírodné zásoby štiepnych materiálov (urán) sú tiež vyčerpateľné.

Uhlie

Ropa

Zemný plyn

Jadrová energia - urán

Sekundárne zdroje energie - umelé

Formy energie, ktoré sú produkované počas transformácií (premeny) primárnej energie na iné formy. Elektrická energia je jedinou významnou formou sekundárnej energie pre väčšinu organizácií. Pre malé percento organizácií môžu byť významné aj iné typy sekundárnej energie, ako napr. para alebo voda dodaná z teplární alebo chladiacich úpravovní vody, alebo rafinované palivo ako napr. syntetické palivo, biopalivo, atď.

Nekonvenčné zdroje energie

Medzi nekonvenčné neobnoviteľné zdroje energie patria

  • bituminózne bridlice (Oil Shales),
  • bituminózne piesky (Tar Sends),
  • rašelina,
  • hydráty zemného plynu (Natural gas hydrates).


 

Odborné vyučovanie

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie

E-learning

E-learning je moderná forma vzdelávania. Oblasť energetických služieb a poradenstva je vynikajúca príležitosť na rozšírenie obsahu vzdelávania o problematiku úspor energie a energetické zhodnocovanie budov v domácnostiach alebo malých prevádzkach. Ponúkame vám on-line k...



Ďalšie informácie