Úvod Učíme sa ako šetriť energiu aj pomocou populárnych piesní

Učíme sa ako šetriť energiu aj pomocou populárnych piesní

Pridané: 29.03.12 Názov: Učíme sa ako šetriť energiu aj pomocou populárnych piesní
Autor: Mgr. Miriam Libová
Škola: Základná škola Hliník nad Hronom, Hliník nad Hronom

Predmety: Slovenský jazyk a literatúra, Hudobná výchova

Vek: 12+

Trvanie: viac ako 45 minút

Miesto: Trieda

Pomôcky: učebný text o spôsoboch šetrenia energie, PC s prístupom na internet (YouTube)

Cieľ

Žiak vie: • Vyhľadávať, spracovávať informácie z textu. • Aplikovať informácie z textu pri tvorbe textu piesne. • Vytvoriť v spolupráci so spolužiakmi text populárnej piesne na tému šetrenia energie v škole na zvolenú melódiu piesne.

Metodický postup

Aktivita: Učíme sa ako šetriť energiu aj pomocou populárnych piesní

Učivo: Populárne piesne

Tematický celok: Poézia

Predmet: slovenský jazyk a hudobná výchova

Ročník: šiesty

Časová dotácia: 2 hodiny

Cieľ:

Žiak vie:

· Vyhľadávať, spracovávať informácie z textu.

· Aplikovať informácie z textu pri tvorbe textu piesne.

· Vytvoriť v spolupráci so spolužiakmi text populárnej piesne na tému šetrenia energie v škole na zvolenú melódiu piesne.

Metódy: práca s textom, rolová hra

Forma: skupinová práca

Výstup: texty populárnych piesní na tému šetrenia energie v škole, nahrávky piesní

Scenár aktivity:

  1. Oboznámenie s témou a cieľmi.
  2. Motivácia:

V živote mladých ľudí sú dva fenomény, ktoré ich v období puberty výrazne ovplyvňujú, a to je hudba a móda. Preto bude vašou úlohou v tejto aktivite na známu melódiu vytvoriť text populárnej piesne, ktorá by oslovila vašich rovesníkov a tým by im poskytla informácie, ako môžu šetriť energiu nielen v škole, ale kdekoľvek sú.

  1. Na prvej hodine si žiaci v skupinách naštudujú text ako sa dá šetriť energia v jednotlivých priestoroch školy. Každá skupina sa zameria na jeden priestor – triedy, kuchyňa, chodba, ... alebo si naštudujú všetko. Vyberú dôležité spôsoby šetrenia, najmä tie, ktoré si nevyžadujú veľkú investíciu a môžu sa realizovať žiakmi hneď alebo v krátkom čase vedením školy.
  2. Po spracovaní informácií si vyberú melódiu piesne, na ktorú vytvoria vlastný text o tom, ako šetriť energiu v škole. Budú pretvárať vecný text na umelecký. To je úloha na 1. hodinu – slovenský jazyk a literatúru.
  3. Na 2. hodine – hudobná výchova, nasleduje nácvik piesne. Melódiu si môžu púšťať z internetu (YouTube) alebo použiť stiahnuté karaoke verzie piesní.
  4. Piesne žiaci zaspievajú počas koncertu v rámci projektové dňa. Ak nie je aktivita realizovaná v rámci projektu, tak môžu predviesť nacvičené piesne na konci druhej hodiny.

Aktivita je pre žiakov zaujímavá tým, že sa učia, prijímajú informácie, pomocou populárnych piesní. Niektorým robí problém zaspievať pieseň, preto je vhodné zadávať ju do skupín. Aktivita sa môže realizovať v ktoromkoľvek ročníku II. stupňa, pretože populárne piesne sú učivom literárnej výchovy v každom ročníku, okrem piateho.


Materiály potrebné na realizáciu aktivity:

Dokumenty:


Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:

Dokumenty:

Komisia platformy

Slovné hodnotenie komisie:

"Náučná a prínosná aktivita v netradičnej a pre žiakov príťažlivej forme. Nevýhodou je, že nie je možné posúdiť hĺbku skúmania témy. Rovnako by do budúcnosti bolo vhodné doplniť dokumentáciu aktivity a inovovať jej výstupy."

Hodnotenie:

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie