Úvod Ekologický a energetický kalendár

Ekologický a energetický kalendár

Pridané: 06.03.12 Názov: Ekologický a energetický kalendár
Autor: Ing.Janka Mikušková
Škola: ZŠ sv. Dominika Savia, Dubnica nad Váhom

Predmety: Slovenský jazyk a literatúra, Fyzika, Chémia, Biológia, Výtvarná výchova, Výchova umením, Informatika, Občianska náuka, Prírodoveda, Pracovné vyučovanie

Vek: 13+

Trvanie: viac ako 45 minút

Miesto: Trieda

Pomôcky: Výkresy, gélové perá, fixky, voskovky, pastelky.

Cieľ

1.Prostredníctvom metodického a zároveň propagačného materiálu rozšíriť vedomosti žiakov o energii,o úsporných energetických opatreniach, o prebiehajúcich klimatických zmenách a o ich dôsledkoch pre ľudstvo. 2.Podporiť tvorivosť, originalitu,nápaditosť a samostatné myslenie žiakov. 3.Prepojiť medzipredmetové vzťahy a včleniť prierezové témy.

Metodický postup

Ekologický a energetický kalendár žiaci navrhli a spracovali v súvislosti s prebiehajúcimi klimatickými zmenami ako metodický materiál.Tvoria ho 4 strany, pričom na 1 strane sú spracované 3 mesiace. Okrem základných údajov o týždňoch a dňoch v roku sú jeho súčasťou rady na znižovanie energie a na energetické opatrenia realizovateľné v škole i v domácnostiach so zdôvodnením a s vysvetlením, napr.:

Zhasínaj svetlo! - znižuješ tak množstvo oxidu uhličitého, ktorý pri výrobe energie vzniká;

Používaj pokrievku! - môžeš tak ušetriť až 25% energie;

Používaj úsporné žiarovky! - majú dlhšiu životnosť, ich kúpna cena má rýchlu návratnosť;

Vypínaj počítač! ušetríš v priemere 20% energie;

Netlač zbytočne na tlačiarni! - pomôžeš tak ušetriť nielen naše lesy, ale aj množstvo energie, ktorá sa spotrebúva pri výrobe papiera;

Nevkladaj teplé jedlá do chladničky! - ak tak urobíš, v chladničke sa zvýši teplota a tá bude musieť minúť viac energie na to, aby svoj obsah ochladila;

Používaj bicykel! - nespotrebúva žiadnu energiu;

Jazdi ekonomicky! - nie štýlom - brzda, plyn, lebo takto sa produkuje výrazne viac emisií;

Používaj ventilátor namiesto klimatizácie! - jeho nároky na energiu sú nižšie ;

Vytiahni nabíjačku zo zásuvky! - zbytočne odoberá elektrickú energiu;

Uprednostni sprchu pred kúpeľom vo vani! - spotrebuješ tak menej vody;

Nenechávaj spotrebiče v pohotovostnom režime!  - v takomto režime spotrebuje napr. televízor asi 40 % celkovej spotreby elektrickej energie.

Súčasťou kalendára sú aj významné ekologické a environmentálne výročia i svetové dni, napr.:

21.3. - Svetový deň lesov; 22.3. - Svetový deň vody; 7.4.- Svetový deň zdravia; 22.5.Medzinárodný deň biodiverzity;  5.6.Svetový deň životného prostredia; 16.9. Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy; 22.9. Svetový deň bez áut;18.9. Svetový deň monitorovania vody; 20.10.Stredoeurópsky deň stromov.


Každá strana kalendára je spestrená obrázkom súvisiacim so šetrením energiou a s ochranou životného prostredia.

HODNOTENIE AKTIVITY:

Vytvorený metodický a propagačný materiál je  nápadom a prácou žiakov  9. ročníka, ktorým boli rozdelené jednotlivé úlohy pri  spracúvaní kalendára. Vytvorený materiál je umiestnený v každej triede školy, kde má praktické využitie. Propagovaný bude na oslave 20. výročia založenia školy a počas Dňa otvorených dverí pri príležitosti zasadnutí Spoločenstva rodičov.


Materiály potrebné na realizáciu aktivity:

Obrázky:


Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:

Obrázky:

Komisia platformy

Slovné hodnotenie komisie:

"Oceňujeme inovatívnosť aktivity a tiež zrealizovanie žiackej iniciatívy. Výsledok aktivity je praktický, môžu ho využiť aj ostatní žiaci."

Hodnotenie:

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie