Úvod Obnoviteľné zdroje energie - biomasa

Obnoviteľné zdroje energie - biomasa

Pridané: 19.01.12 Názov: Obnoviteľné zdroje energie - biomasa
Autor: Mgr. Zuzana Palachová
Škola: Základná škola , Detva

Predmety: Slovenský jazyk a literatúra, Fyzika, Chémia, Biológia, Výtvarná výchova, Informatika, Geografia, Etická výchova

Vek: 12+

Trvanie: viac ako 45 minút

Miesto: Exteriér

Pomôcky: Fotoaparát, perá, zápisníky; počítač, výkresy, pastelky, voskovky, suchý pastel, temperové farby, tlač

Cieľ

1.Získanie poznatkov o obnoviteľných energetických zdrojoch v regióne Detva. 2.Oboznámenie sa s technológiou, zariadením a procesom spracovania biomasy - drevnej štiepky. 3.Schopnosť navrhnúť možnosti ekologického a ekonomického využitia energie v regióne a riziká z toho vyplývajúce.

Metodický postup

A.PRÍPRAVNÁ FÁZA

1.Oboznámenie sa s teoretickou prípravou o nerastných surovinách, ich využívaní, získavaní, upozornenie na učebnicu biológie – 8. ročník, médiá, tlač, kde sa nachádzajú potrebné informácie.

2.Tvorba prezentácií o alternatívnych druhoch energie s porovnaním energetických surovín .

 

B.REALIZAČNÁ FÁZA

Počas exkurzie sa žiaci oboznámili s moderným typom teplárne, kde sa energia vyrába na základe využitia alternatívneho obnoviteľného prírodného energetického zdroja - biomasy, ktorým je drevná štiepka. Asi polovica vyrobeného tepla sa v novej detvianskej kotolni vyrába z plynu, druhá časť z obnoviteľných zdrojov. Asi 30 % je to slama a 20 % tvoria odpady z neďalekej bioplynovej stanice. Centrálny tepelný zdroj spotrebuje za sezónu tri až tri a pol tisíca ton slamy. Jej dodávateľom je materská spoločnosť Agrosev Detva, no skupujú ju aj od okolitých menších fariem a poľnohospodárskych spoločností.

Kotolňa vykuruje takmer celé detvianske sídlisko a ohrieva tiež vodu pre jeho 3500 obyvateľov. Napojené sú aj viaceré firmy a úrady .Výkon kotolne je deväť megawattov inštalovaného výkonu plus jeden megawatt z bioplynovej stanice.

 

C.HODNOTENIE EXKURZIE

Žiaci boli aktívni, jednotlivé prezentácie upozornili na mnohé projekty v regióne, ktoré sa zaoberajú biomasou, na pozitíva(zamestnanosť, ušetrenie finančných prostriedkov ), negatíva(vyčerpateľnosť, zmena životného prostredia), budúcnosť(výber vhodnej odrody rastlín, vhodnej pôdy na pestovanie -menej úrodná).


Materiály potrebné na realizáciu aktivity:

Obrázky:

Dokumenty:


Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:

Obrázky:

Komisia platformy

Slovné hodnotenie komisie:

"Prínosné je prepojenie viacerých aktivít a prepojenie s praxou. Exkurzii však chýba nejaké vyvrcholenie napríklad v podobe uzatváracej aktivity, kde by si žiaci mohli overiť poznatky získané na exkurzii."

Hodnotenie:

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie