Úvod Aby sme veľa vedeli

Aby sme veľa vedeli

Pridané: 16.04.13 Názov: Aby sme veľa vedeli
Autor: Mgr. Lenka Paľová
Škola: ZŠ, Ul. T. J. Moussona, Michalovce, Michalovce

Predmety: Fyzika, Chémia, Biológia, Geografia

Vek: 10+

Trvanie: viac ako 45 minút

Miesto: Exteriér

Pomôcky: písacie potreby, papier na poznámky, fotoaparát

Cieľ

Poukázať na jeden z ekologických spôsobov dopravy (vlak). Spoznať stavbu ekodomu, vidieť ekologické stavebné materiály, oboznámiť sa s možnosťami úspor energií na konkrétnych ukážkach.

Metodický postup

V škole učíme žiakov o ekologickom správaní sa, o šetrení energií o ich možnostiach ako sa správať v budúcnosti.

Veľakrát si žiaci nevedia predstaviť o čom je reč. Zobrali sme ich na malý "výlet" do ekologického vzdelávacieho centra Sosna v Družstevnej pri Hornáde. Takéto výlety do ekovzdelávacieho centra organizujem pravidelne, minimálne 3 krát v školskom roku.

Už samotná cesta bola pre žiakov zaujímavá, nakoľko sme cestovali vlakom. Poniektorí tak cestovali prvý krát.

Cestu si žiaci užívali. Sledovali prírodné zaujímavosti, ekologické nedostatky ap. Zistili, že pri koľajniciach je niekoľko skládok odpadov. Videli rôzne druhy zveri.

Po príchode do OZ Sosna ich hneď upútala budova OZ. Bola z rôznych materiálov. Hádam najviac ich zaujali rastliny na streche. Pri vstupe na WC sa zasmiali, lebo ešte nikdy pred WC nemuseli čítať návod na použitie ako to bolo teraz. Majú tam kompostovacie toalety a tie je potrebné vedieť správne použiť. Celý areál dvora je zaujímavý. Bylinná špirála, jazierko, záhradka ap. Vo vnútri na nás dýchalo príjemné teplo. Pani lektorka im postupne vysvetlila z akých materiálov je tento domček postavený, akým spôsobom a prečo je tam tak teplúčko.

Žiaci mali možnosť si ekologické materiály chytiť do ruky, vidieť ich na budove. Zo všetkých aktivít bolo pre nich najzabávnejšie zatepľovanie. Ich úlohou bolo svojho spolužiaka čo najlepšie zatepliť. Museli teda vedieť princíp zatepľovania - čím viacej vrstiev, tým lepšie.

Svoje zážitky z celého dňa porozprávali rodičom doma a dali im návod ako šetriť energiou. Rodičia spätne rozprávali na rodičovskom združení akú majú doma kontrolu a koľko sa ich deti naupozorňujú, keď napríklad nezhasnú svetlo, nechajú pustenú vodu, neroztriedia odpad ap.

Takéto vzdelávanie  zábavnou formou v netradičnom prostredí pre žiakov realizujem pravidelne. Teší nás, že žiaci, ktorí sa takejto akcie zúčastnia, to chcú zažiť znova a pýtajú sa, kedy sa ideme naučiť niečo nové. Veď v takom nestresujúcom prostredí sa naozaj veľa naučia praktických rád do každodenného života.

Ekovzdelávacie centrum Sosna patrí k našim obľúbeným. Medzi pravidelné exkurzie patrí aj návšteva tepelnej elektrárne Vojany. Tam žiaci majú možnosť vidieť výrobu elektrickej energie klasickým spôsobom. Zúčastnili sme sa aj vzdelávania v ekovzdelávacom centre Záježová pri Zvolene. Pravidelne organizujeme aj exkurzie na zberný dvor v Michalovciach, kde žiaci majú možnosť vidieť množstvo odpadu a ďalšie nakladanie s ním, jeho triedenie, skládku odpadu ap.


Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:

Obrázky:

Komisia platformy

Slovné hodnotenie komisie:

"Zaujímavá, poučná a efektívna aktivita formou exkurzie. Žiaci si veľa zapamätajú. Do budúcnosti by sme odporučili spraviť konkrétny výstup pre ostatných žiakov."

Hodnotenie:

Energia v škole

Viete ako efektívne šetriť pri osvetlení? Ako znížiť náklady na vykurovanie a znižovať ekologickú stopu? Aké environmentálne zmeny možno spraviť v PC učebni a mnohé iné? Praktické rady a tipy nájdete v atraktívnom prevedení v sekcii Energia v škole. Rovnako ich môžete použiť aj v rámci praktických cvičení.

Ďalšie informácie

Odborné vyučovanie

Hľadáte zaujímavé aktivity na svoje vyučovanie? Animácie o rôznych energetických zariadeniach a princípoch ich fungovania? V sekcii Odborné vyučovanie sú pre vás pripravené kapitoly o energii, jej výrobe a spotrebe, moderných technológiách, poradenstve ako aj základoch energetického zhodnocovania budov.

Ďalšie informácie

Odborný výcvik

Odborný výcvik je kľúčovým pilierom odborného vzdelávania. Žiak má využívať získané teoretické vedomosti zo všetkých odborných predmetov a nadobudnúť praktické zručnosti pre výkon remesla. V tejto sekcii nájdete Praktické cvičenia na prácu v dielňach s technickými zariadeniami, strojmi a prístrojmi.


Ďalšie informácie